Karadeniz bölgesi yerel mutfak anlamında Türkiye’nin diğer bölgeleri gibi, oldukça zengindir. Bölgenin iklim koşulları yetiştirilen ürünleri etkilemekte, sezonlara göre değişen ürünler de Karadeniz mutfağının temel çerçevesini oluşturmaktadır. Karadeniz’in en önemli geçim kaynakları çay ve fındık tarımı ve balıkçılıktır. Bunların etkisini Karadeniz’in yerel mutfağında görebilmek mümkündür.

Karadeniz mutfağının başlıca yemekleri nelerdir?

Balıkçılık deyince de Karadeniz mutfağında ilk akla gelen balık hamsidir. Hamsi ile yapılan birçok yemek çeşidini Karadeniz’de bulabilmek mümkündür. Hatta öyle ki teknoloji çağının getirisi olarak bu lezzetlerin birçoğu hem bölgeyi ziyaret edip tadanlar tarafından uyarlanarak başka illerde de yapılmakta hem de internet ortamında tarifleri sıkça aranmaktadır. Hamsi ile yapılan yemeklerin en başında hamsili pilavın geldiğini söyleyebiliriz. Hamsilerin bir kalıbın etrafına çiçek şeklinde dizilmesi ve iç kısmının da kavrulmuş soğan ve baharatlarla hazırlanmış iç pilavla doldurulması ile yapılan bu yemek neredeyse Karadeniz’le özdeşleşmiştir. Yine kılçığı alınmış iki hamsinin iç kısımları birbirine bakacak şekilde yapıştırılması ve tavaya dizilerek pişirilmesi sonucu ortaya çıkan hamsi kuşu da yöreye özgü başka bir yemektir.

Bölgenin neredeyse dört mevsim yağışlı iklim bitki örtüsünü zenginleştirmekte, zenginleşen bitki örtüsü ile beslenen hayvanların sütü de kendine has bir lezzete kavuşmaktadır. Bu sütün özelleştirdiği bir diğer yemek de Hamsiköy sütlacıdır. Hamsiköy’ün zengin çayırlarında yetişen ineklerin sütünün şeker ve pirinçle buluşmasıyla ortaya çıkan bu eşsiz sütlaç, yine yörenin bir diğer önemli tarım ürünü olan fındıkla süslenerek servis edilmektedir. Sütlacın şekerli tadını dengelemek için de yanında Karadeniz’in simgesi demli çay eşlik etmektedir.

Elbette bu zengin süt yalnızca sütlaçta değil tüm süt ürünlerinde ortaya çıkmaktadır. Bunun en güzel örneklerinden biri kolot peyniri ve bu peynirin kavrulmuş mısır unu ile pişirilmesi ile yapılan mıhlamadır. Mıhlama yalnızca Karadeniz’de değil neredeyse ülkenin tamamında yapılan ve çok sevilen bir lezzettir.

İklimin farklılaştığı lezzetleri yukarıdaki örneklerle sınırlamak tabi ki mümkün değildir. Karadeniz bölgesi iyi hasat çay, fındık ve taze balığın yanı sıra taze çayırlarda beslenmiş hayvanların leziz sütünü ve etini de mutfağında barındırmakta, birçok farklı çeşitte yemeği misafirlerine sunmaktadır.