Türk mutfağı denince akla ilk gelen, yabancı misafirlerin de gözdesi olan Ege lezzetleri ülkemizin yerel mutfaklarının en sevilenlerinden biridir. Ege mutfağının sebze ağırlıklı olması, yemeklerde zeytinyağı kullanılması gibi genel özellikleri bulunmaktadır.

Bölgede hakim olan ılıman iklim sayesinde yabani ve yabani olmayan birçok ot yetişmektedir. Ege mutfağında kullanılan birçok ot yöreye özgü olup, ülkenin diğer kısımlarında pek de bilinmemektedir. Mutfağın sebze yoğunluklu olması et yemeyi tercih etmeyen ya da az tüketen kişiler için de tercih sebebi olmaktadır. Yine bölgede bolca bulunan zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağı da mutfağın en temel malzemelerinden biridir.

Zeytinyağı ve etsiz pişen yemekler yemeklerin soğuk da yenilebilmesine olanak tanımakta, birçok yemek meze olarak da tüketilmektedir. Yemeklerin zeytinyağı ile yapılması aynı zamanda sağlıklı beslenmeye özen gösteren birçok kişinin bu mutfağa ilgi duymasını sağlamaktadır.

Şevketibostan, enginar, ebegümeci gibi diğer bölgelerde pek tanınmayan sebzelerin Ege mutfağında tek başına yemeği yapılmaktadır. Bu kadar çok çeşitli ot kullanılması dolayısıyla Ege’de bazı yemekler büyük şehirlerden farklı şekilde yapılmaktadır. Örneğin, İstanbul’da yaprak sarması bol soğan, kuş üzümü ve dolmalık fıstık ile sarılırken, Ege’de salça ve taze otlarla hazırlanmaktadır.

Ege’de Et Yemekleri

Her ne kadar mutfak sebze ağırlıklı olsa da elbette et yemeklerine de rastlamak mümkün. Örneğin Manisa kebabı, Salihli odun köftesi, Denizli tandır kebabı, Afyon sucuğu ve pidesi ile meşhurdur. İzmir, Aydın ve Muğla illerinin denize kıyısı olması sayesinde deniz ürünlerine ulaşmak kolaydır. Bu sebepten bölgede deniz ürünleri tüketimi de oldukça yoğundur. Özellikle zeytinyağlı mezelerle beraber kurulan çilingir sofralarında balık, karides ve kalamar gibi sıcak lezzetler çokça tercih edilmektedir.

Ege Tatlıları

Ege’nin öne çıkmış tatlı kültürü olmasa da kendine ait lezzetleri bulunmaktadır. Örneğin karadut reçeli ile servis edilen tatlı süt loru kahvaltıların ve meze sofralarının vazgeçilmezidir. Yine Ayvalık’ta tatlı süt loru ile yapılan şerbetli lor tatlısı da yöreye özgü bir lezzettir. Aydın’da birçok pide salonu tahinli pide servis etmektedir. Ayrıca İzmir’in lokma tatlısı pek meşhur olup, hayır lokması adıyla cenaze sahipleri tarafından döktürülüp, halka dağıtılmaktadır.