Gaziantep mutfağı, lezzeti ile sadece Türkiye’de değil dünyada da önemli bir yere sahiptir. Coğrafi konumu ile yüzyıllar boyu farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış şehir, çok kültürlü geçmişini mutfağına da yansıtmıştır. Öyle ki bu kültür sentezi birçok otoritenin ilgisini çekmiş, Gaziantep mutfağı 2015 yılında UNESCO’nun “Yaratıcı Şehirler Ağı”na gastronomi kategorisinde dahil edilmiştir.

Gaziantep mutfağının başlıca yemekleri nelerdir?

Şehrin yemek kültüründe et yemekleri ağırlıklı rol oynamaktadır. Gaziantep kebapları ile meşhurdur ve şehirde lüks, günlük birçok kebap dükkanı bulunur. Et o derece Gaziantep’te günlük hayatın bir parçasıdır ki birçok Gaziantepli güne bol kimyonlu ciğer şiş veya beyran çorbası ile başlar. Çorba dükkanları ve kebap tezgahları günün çok erken saatlerinde, sabah namazı ile beraber servise başlar ve öğlen olmadan günlük servisini bitirmiş olur.

Öğlen ve akşam yemeklerinde kebap çeşitleri, lahmacun ve içli köfte gibi yöresel Antep yemekleri tercih edilir. Bunlar da mevsimsel olarak çeşitlenmektedir. Örneğin, baharda toprak altından hasat edilen keme mantarı ile yapılan keme kebabı, yine ilkbaharda çıkan taze sarımsaklarla yapılan şiveydiz çorbası ve yazın Birecik patlıcanı ile yapılan patlıcan kebabı gibi dönemsel yiyecekler de sofralara katılmaktadır.

Gaziantep usulü lahmacunda domates, kırmızı ve yeşil biber kullanıldığından bu sebzelerin mevsiminde de lahmacun ayrı bir lezzetli olmaktadır. Et yemekleri muhakkak kuyruk yağı ihtiva ederken, salata ve dolmalarda da sumak ve nar ekşileri kullanılmaktadır.

Tabi Gaziantep dediğimizde akıllara yalnızca kebap değil tatlılar da gelir. Yörenin medarı iftiharı Antep fıstığı hem tatlıların olmazsa olmazıdır hem de ekonomi açısından şehrin önemli bir ihracat kalemidir. Şehrin simgesi haline gelen fıstığın başlıca kullanım alanı elbette baklavadır. İncecik açılan kat kat yufkanın arasına serpilen bol fıstık ve sade yağ ile yapılan şerbet Antep baklavasını neredeyse herkes için karşı konulmaz bir lezzet haline getirmektedir. Ama fıstığın tatlılardaki kullanım alanı baklava ile de sınırlı kalmamaktadır. Örneğin, yerel halk için incecik açılan hamurun içine irmik ve sütten yapılmış bir çeşit kaymak ve cömert miktarda kullanılan fıstık doldurulması ise yapılan Antep katmerini sabahları sıcak süt ile birlikte tüketmek bir Antep geleneğidir.