Türkiye’de son yıllarda oldukça yaygın bir konaklama çeşidi olarak gördüğümüz küçük otellerin her yıl daha fazla kişi tarafından tercih edildiği bilinmektedir. Bu oteller butik otel olarak da adlandırılır. Küçük otellerin binaları sıklıkla tarihi evlerin veya eski konakların restore edilmesi sayesinde yeniden hizmete sunulmuştur. Ancak bazı küçük oteller işletmeciler tarafından yeni olarak da inşa edilmekte ya da villa, arazi evi gibi konut tiplerinden otele dönüştürülmektedir.

Küçük Otellerin En Çok Bilinen Özellikleri Nelerdir?

Küçük oteller Türkiye’de sıklıkla kalabalık yerlerden uzakta, daha ufak yerleşim birimlerinde bulunur. Birçok turizmci henüz keşfedilmemiş ama keşfedilme potansiyeli olan ya da henüz yeni yeni insanların ilgisini çekmeye başlayan bölgelerde küçük otel projelerini hayata geçirmektedir. Bunun sebebi de çok yoğun ziyaretçi alan bölgelerdeki büyük zincir otellerin standart hizmetlerinin daha çok tercih edilmesinden dolayı küçük otellerin geri planda kalmasıdır.

Türkiye’de son yıllarda popülerleşen eko-turizm de küçük otellerin bilinirliğinin ve tercih edilirliğinin önünü açmıştır. Küçük oteller genellikle doğa dostu araziler içinde bulunduğundan bu turizm çeşidini deneyimlemek isteyen turistlerin de amaçları doğrultusunda konaklama tercihi yapabilmelerine imkan sağlanır.

Küçük oteller Turizm Bakanlığı’nın beş yıldızlı oteller için sunduğu ön şartları yerine getirmediğinden beş yıldızlı otel kategorisine girmez. Buna rağmen çoğunlukla beş yıldızlı otellerden daha kaliteli hizmet verir. Bu sebeple de küçük oteller son yıllarda keyif arayan birçok turistin gözdesi olmuştur. Küçük oteller tarafından sunulan hizmetin neredeyse misafire özel olması sebebi ile buradaki konaklama ücretleri ortalama konaklama fiyatlarının üzerindedir.

Küçük oteller bulundukları bölgelere ve konumlandıkları işletme binalarına göre farklı içerik ve tarzlarda hizmet verebilirler. Sıcak iklim bölgelerinde olanlar çoğunlukla yaz aylarında kullanıma açtıkları bir havuza sahiptir ya da bölgenin plajına yakın konumda bulunmaktadır. Kış turizminin popüler olduğu yerlerde bulunanlar ise karda doğa yürüyüşleri gibi doğa aktiviteleri düzenlerler ve mutlaka tesis içinde şömine gibi kışa uygun, hoş dekorasyon öğeleri barındırırlar.

Küçük otellerin restoran bölümleri çoklukla konaklamayan, günübirlik misafirlere de hizmet verdiğinden tüm yıl boyunca açık olur. Bazı küçük oteller popüler şeflerle beraber tadım menüleri oluşturarak restoranın otel müşterileri haricinde de tercih edilmesini sağlayarak işletmeyi görünür kılmaya çalışırlar.