Türkiye’nin Ekolojik Otelleri

Türkiye’de nüfusun üçte ikisi artık büyük şehirlerde yaşıyor ve hizmet sektöründe çalışıyor. Bu sebeple gün içinde eli toprağa değen, temiz bir havayı soluyan, mahallesinde veya oturduğu yerde tarım ürünleri eken-biçen, ağaçlarla ilgilenen çok az sayıda insan var. İnsanların doğadan gittikçe uzaklaşarak çalıştıkları ofislere ve aslında yaşadıkları büyük şehirlere hapsolmaları, onları daha da agresifleştiriyor. Bu durumu fark eden bireyler, yıllık tatillerini Türkiye’nin dört bir tarafındaki küçük ekolojik otellerde geçirmeyi tercih ediyor. Sizler için küçük ekolojik otellerin avantajlarını ve en bilinen ekolojik otelleri derledik.

İnsanları İyileştirmenin Yolu: Ekolojik Oteller ve Eko-Köyler

Türkiye’nin birçok noktasında ekolojik köyler ve oteller bulunuyor. Beş yıldızlı büyük otellerin aksine lüks yerine doğayı tercih etmiş olan bu oteller, yıllar geçtikçe insanlar tarafından daha fazla seviliyor. Ekolojik otellerde yapılabilecek başlıca şeyleri sizler için derledik:

  • Sabahları temiz bir hava ile ayağınızı toprağa değebilirsiniz. Ekolojik otellerde genellikle etraftaki kuş sesleri ve cıvıltılar sizi uyandırır.
  • Ekolojik oteller doğal kahvaltı seçenekleri sunar. Fakat kahvaltıdan hemen önce ekolojik otelin bahçesinde profesyonel bir eğitmen tarafından yönlendirilen yoga veya esneme-gerinme etkinliğine katılabilirsiniz.
  • Otelin bulunduğu konuma göre deniz ve yüzme etkinliklerine katılabilir, hoşça vakit geçirebilirsiniz.
  • Ekolojik oteller misafirlerine doğa yürüyüşü, tırmanış, fotoğraf çekimi gibi etkinlikler sunar. Bu etkinliklerden faydalanabilirsiniz.
  • Ekolojik otellerde bostan faaliyetlerine katılabilir, toprakla daha fazla ilgilenebilir, kaldığınız otelin imkanlarına göre küçükbaş hayvanlara da bakabilirsiniz. Özellikle Karadeniz bölgesindeki ekolojik oteller bu imkanı sunmaktadır.

Sisi Pansiyon (Çamlıhemşin, Rize)

Karadeniz’in serin ve dinçleştirici havasında keçi mi sevmek istiyorsunuz? Karadeniz’in yöresel yemeklerini mi özlediniz? Evrim Güney ve ailesi bu küçük ekolojik otelde misafirleri için harikalar yaratıyor. Sizi kendinize getirecek, şehre son derece sağlıklı bir şekilde döneceğiniz tatil tam da burada.

İpek Hanım Çiftliği (Nazilli, Aydın)

Doğal ürünlerle beslenmek, doğal yemek yapmayı öğrenmek ve temiz havayla dinlenmek istiyorsanız İpek Hanım ve doğal ürünleri beklentinin çok üstünde bir hizmetle sizleri bekliyor.

Pastoral Vadi Eko Tatil Çiftliği (Fethiye, Muğla)

Fethiye’nin bütün doğal imkanlarını ziyaretçilerine sunan, ayrıca gençlere de gönüllü çalışma imkanı tanıyan pastoral vadi, dinlenmeniz ve doğayla iç içe olmanız için ideal bir çiftlik.