Türkiye’deki Kurumsal Konukevleri ve Sağladığı İmkânlar

Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde yer alan tanıma göre konukevi, resmî veya özel kuruluşların kendi görevlilerinin yararlanması için yaptırdığı konuttur. Misafirhane olarak da bilinen kurumsal konukevlerinde genellikle kuruluşların kendi personeli kalmakla birlikte, imkân olduğunda başkaları da kalabilmektedir. Bunun için önceden haber vermek veya rezervasyon yapmak, yaşanabilecek herhangi bir mağduriyeti engelleyecektir.

Kendi alanında büyük atılımlar gerçekleştiren otel, pansiyon, tatil sitesi vb. turizm tesislerine paralel olarak kurumlar da kendi konukevlerini geliştirmiş ve aynı standartlarda hizmet sağlayabilmek için gerekli çalışmalara başlamıştır. Son yıllarda özellikle belediyeler tarafından hizmete açılan ve daha ekonomik olan konukevleri ve sosyal tesisler insanlar tarafından yoğun ilgi görmüştür.

İnternet Ortamında Size Uygun Konukevini Bulun

Artık internet ortamında resmî ve özel kuruluşlara ait konukevlerine ilişkin bilgileri kolayca bulabilir, gitmek istediğiniz bölgeye göre size en uygun konukevini belirleyebilir, ne tür imkânlar sağladığı ile ilgili bilgi alabilir ve daha önceden kalmış ziyaretçilerin yorumlarını okuyabilirsiniz. Genel ve yöresel çapta hizmet veren pek çok tur sitesi, turistik öneri sitesi ve otel rezervasyon sitesi, hepsini bir arada listeleyebileceğiniz kurumsal konukevlerine özel sayfalar hazırlamıştır.

Kurumsal Konukevlerinin Avantajları

Kurumsal konukevlerinin en başta gelen avantajı ekonomik olmalarıdır. Özel bir işletmede alacağınız aynı çizgideki bir hizmeti daha uygun fiyata almanızı sağlar.

Belirli bir insan grubuna yönelik faaliyet gösteren kurumsal konukevleri diğer tesislere göre daha tenhadır. Böylece herhangi bir hizmet için beklemek zorunda kalmaz veya iş yoğunluğuna bağlı aksamalar yaşamazsınız.

Kurumsal konukevlerini belirli bir kurum kültürü ve buna alışkın insanlar ziyaret ettiği için, buralarda belirli bir standartta hizmet verilir. Ziyaretçilerden kaynaklanabilecek bazı problemleri yaşamanız daha az olasıdır.

Kurumsal Konukevlerinin Dezavantajları

Kurumsal konukevleri diğer tesislere göre biraz daha durağandır. Eğer cıvıl cıvıl ve daha renkli bir ortam istiyorsanız, kurumsal konukevleri size göre olmayabilir.

Kurumsal konukevleri öncelikle kendi çalışanlarına hizmet sağladıkları için her zaman yer bulma imkânı olmayabilir. Bu tesislerin birçoğu tatil zamanlarında tamamen dolu olmaktadır.

Kurumsal konukevleri otellerin veya tatil sitelerinin sağladığı bazı hizmetleri aynı standartta veya hiç vermeyebilir. Bu nedenle mutlaka almak istediğiniz bir hizmet varsa, gitmeden önce bu konuda emin olmanız gerekir.