Büyük şehirlerde yaşayan insanların en büyük şikayetlerinden biri kendilerine yeterince zaman ayıramamaktır. Vakitsizliğin en çok sekteye uğrattığı konu da spor yapmaktır. Spor yalnızca kişilere fit bir görüntü kazandırmakla kalmayıp, aynı zamanda egzersiz esnasında salgılanan endorfin hormonu ile beyin kimyasının sağlığına katkı sunmaktadır. Bu yüzden sporun faydalarını görmüş kişiler hafta sonu da bir şekilde sporu hayatlarına dahil etmek istemektedirler. Bu yazımızda size hafta sonunuzu renklendirebilecek ve zinde hissetmenizi sağlayabilecek bazı önerilerden bahsettik.

Hafta Sonu Yapabileceğiniz Spor Aktiviteleri

– Trekking: Eğer yürüyüşü ve açık havada yürümeyi seviyorsanız trekking sizin için harika bir opsiyon olabilir. Genelde yürüyüşe yeni başlayanlar için organizasyonlar olsa da trekking uzun zamandır yürüyüşe merak salmış kişiler için daha uygundur. Trekking şehir içindeki engebesiz yürüyüş alanlarından epey farklı olarak, arazide yapılır. Bu yüzden, bazı teknik ekipmanlar gerektirebileceği gibi katılımcıların sağlık durumlarının da arazi yürüyüşüne elverişli olması beklenir.

– Yoga: Son yıllardaki öze dönüş ve ruhun arındırılması gibi Uzak Doğu felsefi akımlarının tanınır hale getirdiği yoga, özellikle yoğun stresli iş kollarında çalışan kişiler tarafından çokça tercih edilmektedir. Meditasyon, nefes egzersizleri gibi farklı uygulama alanları da olan yoga, dingin bir ortamda uygulanması tavsiye edilen bir beden egzersizleri bütünüdür. Bu yüzden küçük otellerde, hafta sonlarını kapsayacak şekilde düzenlenen yoga inziva kampları gibi aktiviteler yogaseverlerin ilgisini çekebilir.

– Outdoor Sporlar: Kategoride bulunan sporlardan biri olan yamaç paraşütü, uygun hava koşullarının sağlandığı pistlerde yapılan ve fazlasıyla ilgi gösterilen bir spordur. Bir eğitmenle birlikte yamaçtan paraşütle havalanarak yapılan spor, yüksekte olmanın keyfini deneyenlere yaşatırken adrenalini de beraberinde getirmekte, aynı zamanda özgürlük hissini de tattırmaktadır. Uzun bir temel eğitim gerektirmeyen bu adrenalin dolu spor hafta sonu için iyi bir sportif aktivitedir. Deneyim ve eğitim gerektirmeyen, bir diğer hafta sonu keyfi yaşatabilecek outdoor spor da raftingdir. Güçlü su kaynakları üzerinde şişme botlarla yapılan rafting, takım çalışması ve dalgalarla mücadelede kritik karar alabilme becerisi gerektirir. Ön bilgi gerektirmediğinden kolay bir spor gibi gözükse de anlık koordine olabilmek açısından zorludur.