Kebabın ve şalgamın başkenti olarak bilinen Adana, gastronomi tutkunları için ideal bir hafta sonu kaçış noktasıdır. Hemen hemen tüm hava yollarının Adana’ya tarifeli seferleri sayesinde, artık kolay ulaşılabilen ve mideleri memnun eden bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Nisan ayında düzenlenen, narenciye ağaçlarının açtığı çiçeklerin şehre yaydığı turunç kokusunun hakim olduğu Portakal Çiçeği Karnavalı, ekim ayında düzenlenen ve şehri saran kebap mangalı dumanının haberlere konu olduğu Adana Lezzet Festivali zamanı da yine hafta sonu ziyaretçilerinden yoğun ilgi görmektedir.

Adana’da ne yenir?

Sabahın erken saatlerinde ulaşabileceğiniz Adana’da, güne ciğer ile başlayabilirsiniz. Bir Adana kahvaltı geleneği olan ve bol kimyonla yenilen ciğer şiş, özellikle sokaktaki tablasında pişiren ustalar sayesinde sabahın çok erken saatlerinde kokusuyla şehri hareketlendirmektedir. Sabah ciğer yemeyi tercih etmeyenler için ise bir başka alternatif Adana böreğidir. Son zamanlarda büyük şehirlerde de Adana markalarının zincir dükkanlarında yapılan bu börek özellikle peynir tutkunlarının gözde kahvaltısı olmaya adaydır. İklimin verdiği avantajdan yararlanan şehir, narenciye üretiminde de ülkenin en büyüğü olduğundan, taze sıkılmış narenciye sularını ve yine Adana’da meşhur olan muzlu sütü birçok büfede görmek ve tatmak mümkündür.

Öğlen yemeğinden itibaren gün boyu servis edilen Adana kebabı ise hafta sonu kaçamağı yapanların esas gözdesidir. Adana kebabı, etinin özelliği ve yapım farklılığı ile diğer kebap çeşitlerinden ayrılmaktadır. Sadece kuzu etinin ve kuyruk yağının kullanıldığı kebabın eti zırhla kıyılır. Bu sayede başka hiçbir şeyin eklenmediği kebap şişe yapışır ve pişerken dağılmaz. Sadece et ve kuyruk yağının kullanıldığı bu ustalık eseri, sumaklı ve soğanlı maydanoz eşliğinde ve közlenmiş domates ve biberle servis edilir.

Adana’ya doğru yapılan bir hafta sonu kaçamağında tadılabilecek bir diğer lezzet de koyun bağırsağına baharatlı bir çeşit pilavın doldurulması ile yapılan şırdandır. Adanalıların vazgeçilmez lezzetlerinden olan şırdan, büyük kazanlarda pişirilip kimyon ile servis edilmektedir.

Yemekten sonra ise Adana’nın meşhur cevizli taş kadayıfı, neredeyse her köşe başındaki tatlıcıda taze ve sıcak bulunabilen halka tatlısı, kaymaklı ve bol fıstıklı kadayıfı da ziyaretçilerin ağzında tatlı bir iz bırakmaktadır.