Konuk evi mi? Otel mi?

Tatile gideceksiniz. Kendinize kalacak bir yer arıyorsunuz. Bütün senenin yorgunluğunu çıkarmak ve çalışırken hayal ettiğiniz şeyleri yapmak istiyorsunuz. Muhtemelen seçenekler arasında kayboluyorsunuz. Peki istediğiniz şeyleri nerede bulabileceğinizi biliyor musunuz? Çünkü ancak bu şekilde isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı düşünerek kendinize uygun bir yer seçebilirsiniz.

Eğer kendinize ait bir yazlığınız veya devre mülkünüz, kullanabileceğiniz kurumsal bir konuk evi veya misafirhane yoksa muhtemelen bir otelde veya konuk evinde kalacaksınız. Peki, bir konuk evi ile otel arasında ne gibi farklar vardır? Ne zaman bir konuk evini, ne zaman bir oteli tercih etmeliyiz?

Her şey Elimin Altında Olsun Diyorsanız Otel, Ev Atmosferi İstiyorsanız Konuk Evi

Oteller genellikle büyük bir kompleks yapı içerisinde misafirlerini ağırlar ve genellikle bina dışına çıkmadan sağlanan tüm hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Sunulan hizmetler ne kadar farklılık gösterirse göstersin aşağı yukarı tüm oteller ziyaretçilere aynı hissi verir. Hatta bazen insanlar otel odalarında kendilerini kapana kısılmış gibi hissedebilirler. Bununla beraber her şey derli toplu bir şekilde elinizin altındadır ve çok belirli bir sistematik içerisinde işler yürütülür. Birçok hizmeti otel odanıza kadar getirtebilirsiniz. Bu sebeple çoğu iş toplantıları ve geniş çaplı organizasyonlar için büyük oteller tercih edilir.

Konuk evleri ise genellikle işletmesini bir ailenin yaptığı, tek odadan ibaret olmayan, çoğunlukla bahçeli, dış yaşam ile direkt bağlantılı olan ve kalındığında insana ev tadı veren yapılardır. Eğer tatilde ev ortamı istiyorsanız konuk evlerini tercih etmelisiniz.

Kendi Halimde Olayım Diyorsanız Otel, Sosyal Bir Ortam İstiyorsanız Konuk Evi

Eğer dış dünya ile çok iletişimim olmasın, ben yüzmek, güneşlenmek, kitap okumak vb. faaliyetlerle zihnimi dinlendirmek istiyorum diyorsanız bir oteli tercih edebilirsiniz.

Ancak insanlar içerisinde olayım, yerel ve kültürel faaliyetlere katılayım, yeni insanlarla tanışıp sohbet edeyim diyorsanız o zaman konuk evleri sizin için daha uygundur.

Kısa Ziyaretler İçin Otel, Uzun ziyaretler İçin Konuk Evi

15 gün veya daha kısa ziyaretlerde oteller size pratik bir şekilde hızlı yerleşme, toplanma imkanı sağlarken daha uzun ziyaretlerde konuk evleri daha uygun olacaktır. Bu şekilde yavaş yavaş konuk evi ve çevresindeki hayatın renklerini keşfeder, yeni insanlarla tanışır, o bölgenin tadını rahatça çıkarabilirsiniz.